صفحه اصلی > درباره میناب 

قلعه هزاره یا بی بی مینوسد استقلال مینابپنجشنبه بازار میناب

 

در باره میناب

میناب

 یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران و شرق بندرعباس است. این شهر در  بخش مرکزی شهرستان میناب قرار دارد.  

موقعیت جغرافیایی  شهرستان میناب در شمال خاوری تنگه هرمز قرار دارد وسعت آن 5/6878 کیلومتر مربع است. این شهرستان از سمت شمال وشمال خاوری به شهرستان کهنوج (استان کرمان)از جنوب وجنوب خاوری به شهرستان جاسک وتنگه هرمز واز باختر به شهرستان بندرعباس محدود میشود آب هوای شهرستان میناب از نوع صحرائی است که در مناطق کوهستانی گرم وخشک ودر مناطق جلگه ای گرم ومرطوب میباشد. رودخانه عمده این شهرستان رود میناب است که دارای آب شیرین بوده ودر انتها به شمال تنگه هرمز می ریزد رود میناب از دو رودخانه سرچشمه میگیرد که بنام رودان وجغین مشهورند. میناب شهری است آباد که زاییده آب همراه طروات درختان سر به آسمان کشیده واستوار درختان خرما ودرختان انبه ومرکبات شهر است با ویژگی های خاص وبا پیشه غنی تاریخی وفرهنگی.آب و هوای معتدل و خنک آن در فصل زمستان می تواند محل مناسبی برای گذراندن تعطیلات باشد.
  پیشینه تاریخی میناب جلگه میناب بیش از 100 هزار سال قدمت دارد   بنیان  شهر میناب را به زمان ساسانیان نسبت می دهند اما بعضی از  اسناد تاریخی موجود نشان می دهد  این شهرستان از قدمتی  بیش از 2500 سال برخوردار  می باشد که بدین منظور  می توان به سفر نامه نئارخوس ( نئارکوس)سردار اسکندر مقدونی مراجعه کرد  این احتمال نیز هست که این شهر در زمان ساسانیان به آبادانی و رونق رسیده است .  
نام محلی این شهر مینوو  است.  نام های قدیم عبارتند از : میناب (میناو)، آنامیس 
از میناب با نام های مینا ، هرمز ، هارموز ، و توسط نئارخوس دریانورد  مقدونی در سفر نامه اش  با عنوان هارموز و یا آرموز نام برده شده است.
شاید وجه  تسمیه  میناب ، آب فرآوان و رودخانه پر آب با آب شیرین آن بوده است  قدیمی ترین نامی که در کتب تاریخی و در زمان هخامنشی از میناب برده شده شهر اورگانا
ORGANA بوده است   میناب در سال 1310 هجری شمسی در تقسیمات کشوری به شهر تبدیل شد ودر سال 1334 به شهرستان ارتقاء یافت. 
   بعلت نخلستانهای وسیعی در منطقه میناب ، در نوشت ها ونقشه های قدیمی از این منطقه بعنوان مغستان نام برده شده است . مغ ( نخل   )  یک کلمه اصیل فارسی است و در هرمزگان  و زبان بندری وسیعا استفاده میشود  . بنا به بعضی نوشته ها  کلمه هرمز  در اصل هرمغ بوده  که بعدها به هرمزتغییر پیدا می کند .
 ادریسی ، بلاذری ، اصطخری، عارف ، ابن بطوطه و مارکوپولو  در نوشتهای خود از بندر هرمز ومنطقه مغستان بعنوان منطقه اباد ، سرسبز  با بازارهای پر رونق در شمال خلیج فارس یاد میکنند.
   پنجشنبه  بازار میناب با قدمتی چند صد سا له خود هنوز یکی از بازارهای مهم محلی است که از دوران گذشته بجا مانده است . پنجشنیه بازار میناب نمایشگاهی است از انواع کارهای دستی، هنری و فرهنگی شرق هرمزگان .کمتر جای در ایران شمامی توانیدپیدا کنید که در یک روز و در یک جا شاهد چنین تنوعی باشد.محل اسقرار این بازار که هر پنجشنبه برپا میشود تا همین چند سال قبل داخل شهر و نزدیک بازار طالقانی بود ولی هم اکنون به بلوار ساحلی انتقال پیدا کرده است. 
مهم ترین محصولات کشاورزی آن، مرکبات، خرما ،صیفی جات، غلات،پرتقال، لیمو ترش، گوجه فرنگی، خیارسبز،هندوانه، پیاز، بادمجان و... است.
باغات انبه میناب معروف هستند. انبه میوه ای درشت و بیضی شکل است که طعم بسیار خوبی دارد. از میوه نارس آن که ترش مزه است،در تهیه ترشی بندری استفاده می کنند.